Скопје | 09.07.2015

Новиот Peugeot 108, совршено градско возило!

МОТОР НА ГОДИНАТА 2015: Peugeot 1.2 турбо PureTech

Овогодинешните победници на Мотор на Годината беа избрани од страна на 65 автомобилски новинари од 31 земја. Жирито, на 17-тото издание на International Engine of the Year Awards, ја додели наградата „Мотор на годината 2015“ во категоријата волумен 1.0-1.4 на 1.2-литарскиот три-цилиндерски PureTech турбо-бензинец развиен од корпорацијата PSA Peugeot Citroën. Овој мотор ќе биде интегриран кај Peugeot 208 (110КС), 308 (110КС, 130КС). Семејството на PureTech мотори нуди високи перформанси, со истовремено ниска потрошувачка на гориво и емисија на CO2.


  Назад кон новости